Discover Costa Azahar...

Costa del Azahar, një shtrirje idilike e bregut spanjoll të Mesdheut, shtrihet në të gjithë Provincën e Castellón, duke ofruar afërsisht 120 kilometra plazhe dhe limane të lagura nga ujërat e ngrohta të detit. Emri i saj ngjall aromën e luleve të portokallit, lules së portokallit që lulëzon me bollëk në fushat e kësaj treve, duke i dhënë asaj një bukuri unike dhe dehëse.

Nga veriu në jug, qytetet që përbëjnë këtë parajsë bregdetare janë të shumëllojshme dhe magjepsëse. Nga Vinaroz simpatik në Almenara historike, secila ka personalitetin dhe tërheqjen e vet. Midis këtyre bizhuterive bregdetare janë vende emblematike si Peñíscola, me kështjellën e saj imponuese Templar, dhe Oropesa del Mar, me plazhet e saj të ëndrrave dhe jetën e gjallë të natës.

Costa del Azahar nuk është vetëm një destinacion dielli dhe plazhi, por edhe një qendër tërheqëse për dashamirët e muzikës dhe kulturës. Festivalet janë të bollshme gjatë gjithë vitit, me ngjarje të dukshme si Arenal Sound Festival, FIB, Rototom Sunsplash, SanSan Festival dhe Electrosplash Music Festival, ndër të tjera, duke tërhequr turma nga e gjithë bota.


Përveç plazheve të tij mahnitëse dhe jetës së gjallë të natës, rajoni ofron një shumëllojshmëri të gjerë të përvojave natyrore dhe kulturore. Nga vendpushimet e ujit termal në Montanejos, La Vilavella, Oropesa del Mar dhe Benicasim, ku vizitorët mund të pushojnë dhe të rinovojnë trupin dhe mendjen, në Sierra de Irta spektakolare, një parajsë për adhuruesit e ecjes dhe natyrës.

Parku Natyror Prat de Cabanes-Torreblanca dhe Desierto de las Palmas janë destinacione ideale për dashamirët e faunës dhe florës, ndërsa Ishujt Columbretes, të vendosura 56 kilometra nga bregu, ofrojnë një mundësi unike për të eksploruar një vend të shenjtë natyror të mbrojtur.

 

Për ata që janë të interesuar të zhyten në historinë dhe kulturën e pasur të rajonit, Costa del Azahar ka thesare të shumta, të tilla si qyteti antik i Sagunto, kryeqyteti provincial i Castellón de la Plana dhe qyteti piktoresk i fortifikuar i Mascarell.

 

Pavarësisht nëse kërkoni të pushoni në plazh, të eksploroni natyrën e paprishur ose të zhyteni në kulturën e gjallë lokale, Costa del Azahar ju pret me krahë hapur për t'ju ofruar një përvojë të paharrueshme. Zbuloni gjithçka që kjo perlë e fshehur e Spanjës ka për të ofruar!

hyrje

Costa del Azahar është strukturuar nga autostradat A-7 dhe AP-7 që lidhin të gjitha bashkitë kryesore dhe i lidhin ato me Valencian në jug dhe Tarragona në veri. N-340 gjithashtu kalon përgjatë bregdetit paralel.

Nga brendësia është lehtësisht i arritshëm nga A-3 që vjen nga Madridi dhe nga A-23 që vijnë nga Teruel dhe Zaragoza.

Nga ajri, bregdeti shërbehet nga Aeroporti Castellón.